| AnonimulAlex007 a întrebat:

Mama mea a obtinut un ordin de protectie impotriva tatalui meu, concubinul ei, iar acesta a fost evacuat din locuinta si este obligat sa pastreze o distanta de cel putin 30m de mama si de imobil. El s-a mutat intr-o casa vecina, care este in raza de 30 de metri impusa de Ordin. Intrebarea este: El incalca Ordinul de Protectie locuind in aceasta casa? Se pot lua masuri in acest caz?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, incalca ordinul de protectie.
Mama ta poate face o plangere penala impotriva tatalui, conform L.217/2003, rep. in 2014, citez:
"ART.32.(1) Încãlcarea oricãreia dintre mãsurile prevãzute la art. 23 alin. (1) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiunea de nerespectare a hotãrârii judecãtoreşti şi se pedepseşte cu închisoare de la o lunã la un an. Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã.
(2) În caz de condamnare, nu se poate dispune suspendarea condiţionatã a executãrii pedepsei."