| Rux2000 a întrebat:

Buna ziua. Recent mi-am pierdut certificatul de naștere și trebuie sa fac cununia civilă in mai puțin de o luna, am doar fotocopie care nu este acceptata la scoaterea certificatului de căsătorie. Știe cineva unde pot cere duplicatul, cât ma cost și cât durează? Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

La Primarie (sat/oras), serviciul de Stare civila, sectia de Certificate nastere. Eu l-am preschimbat si nu am platit nimic. Probabil va trebui sa dai anunt de pierdere in Monitorul oficial. Mergi luni dimineata si intreaba. Timpul e scurt.

1 răspuns:
| Sophieka a răspuns:

La serviciul public de evidenta al persoanelor din localitatea ta. Daca esti intr-un sat, mergi la primarie.