| anonim_4396 a întrebat:

sunt si eu curios de o situatie, prefectul orasului meu tot trimite politia in fiecare zi sa verifice taximetristi ii opresc cu clienti in masina ii tin 3-4 ore pentru "declarati" le dau amenzi mai amendeaza si clienti, acum am aflat ca sotia prefectului lucreaza la firma de transport in comun care se ocupa de satele/comunele de unde se fac atatea controale, este normal? nu inseamna ca prefectul isi favorizeaza sotia si face abuz de putere?
Daca da cum poti face ceva in legatura cu asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prefectul orasului? In ce tara locuiesti?
In Romania exista doar prefectul judetului, la orase sunt primari si consilii locale.
Cei sanctionati contraventional, daca se considera nevinovati, pot face plangere contraventionala la judecatorie.
De asemenea cei lezati prin controalele respective pot face reclamatie la Guvernul Romaniei, prefectii sunt in subordinea Guvernului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orasul nu are prefect, si ma indoiesc ca sta un agent 4ore pentru o amenda.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doua domenii total diferite; mai ales ca amintesti de acele amenzi!

| FanulMeu a răspuns:

Rectific este vorba despre judetul valcea