| brandiburu a întrebat:

Tocmai am aflat despre dezastrul de la sesiunea de bacalaureat din toamna. Sunt judete in care rata promovabilitatii este undeva la 11-15% (si nu sunt putine).
In prima sesiune am cerut parerea comunitatii TPU referitoare la prestatia absolventilor de clasa a XII-a la acest important examen.
Acum revin practic cu aceeasi intrebare: cine este de vina pentru dezastrul de la acest examen?
Sunt:
- parintii (care poate i-au cocolosit sau i-au lasat prea liberi pe tineri)?
- elevii (care nu si-au dat interesul, fiind ocupati cu alte activitati)?
- profesorii (care poate nu si-au dat suficient interesul decat daca au fost motivati - a.ca.a. meditatii si/sau alte spagi)?
- Ministerul Educatiei (care a tot schimbat programa si evaluarile / criteriile de corectare, etc de la an la an)?
- criza economica ( happy )?
- alte motive?

Tin sa mentionez ca sotia lucreaza la o firma de transport persoane destinata in special celor care pleaca spre Italia-Franta-Spania. In aceasta vara mi-a relatat nenumarate cazuri de tineri care au picat BAC-ul in prima sesiune si care au plecat cu parintii in tarile mai sus mentionate, fara sa-si mai doreasca sa revina aici prea curand (cu atat mai putin sa revina sa dea examenele in toamna).

Sunt curios care este parerea voastra.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Suntem de vină toţi, de la cerşetorul din faţa supermarketului care arată că te poţi descurca şi fără să ai habar pe ce lume trăieşti până la minunatul Preşedinte al acestei ţări. Ar fi cazul să ne asumăm vina şi să nu mai arătăm cu degetul spre circumstanţe care nu depind de noi.

3 răspunsuri:
| Pufuleti a răspuns:

Si daca afli cine-i de vina, ce rezolvi?
Nu mereu este cineva de vina, in cazul de fata vinovati sunt toti. Profesori cu studii facute la Spiru Haret si cu ochii dupa meditatii, elevi delasatori si parinti care nu se implica. De minister nici nu mai zic. Programa scoala e facuta de parca au tras-o la sorti. Zici ca au extras biletele cu lectii si asa le-au asezat in manuale.

Am trecut a 12-a. Am bac. M-a "incurajat" enorm bacul de anul asta. La noi nu se gandeste nimeni. Mereu am fost niste cobai laughing Cand o sa dau eu bacul, presupun ca o sa fie la fel. Daca gasesc un alt vinovat, te anunt big grin

| zob79 a răspuns:

Romanii au un talent extraordinar de-a filosofa la nesfirsit(= abera) pe teme care au un raspuns la obiect.
In cazul de fata, raspunsul e unul singur: nu s-a putut copia. Aceleasi rezultate ar fi fost obtinute de toate generatiile post-decembriste, in conditii similare.

| Des13 a răspuns:

* Sincer, din ceea ce vad... e vina tuturor. Parintii sunt interesati doar de rezultat, in rest nu prea ii intereseaza ce trebuie sa invete copilul la scoala, sau cum sa invete, elevii nu sunt interesati de nimic ce tine de scoala, profesorii sau mai modernizat si ii lasa pe elevi sa decida "Vreti sa facem astazi pregatire? // Vreti sa facem mai multe exercitii, sau trecem la urmatorul capitol?" si aici stiti raspunsul laughing
** Restul nu am ce sa ma comentez (se stie ca si invatamantul e dupa minister, s-a schimbat ministerul, pac apare o noua chestie), programele scolare sunt facute fara cap, parca de copii mici (eu am fost la mate-info si am facut pascal, pe cand altii fac c++ - deci cine are avantaje? si mai e faza cu profilele, esti profil uman la liceu, si poti intra la facultatea de matematica daca vrei (fiind admitere cu dosar)... si asta e chiar tare! ).
*** Anul asta insa a fost si bacul cat de cat greu, dar de copiat nici nu se pune problema, adica stiu cum e la examene... chiar daca ai putea copia... de la cine copii?laughing Uneori ai mai multe sanse sa castigi la loto, decat sa ai pe unul destept langa tine (in sensul de a stii toate "aburelile" de la scoala) laughing
**** Si cat despre plecatul in alta tara, ce viitor ar avea aici? Acolo castiga poate chiar mai mult decat castigi aici cu studii.