| Ftz89 a întrebat:

Buna ziua. Tatal meu a iesit de curand la pensia minima pentru limita de varsta, intre timp a facut un accident vascular pentru care a fost incadrat in gradul 2, accentuat pentru care are o indemnizatie de handicap in valoare de 395 lei. Citisem undeva ca se poate face si pensie de invaliditate, dar in momentul in care iesi la pensie pentru limita de varsta se cumuleaza si se ia in calcul ce este mai avantajos pentru pensionar. Intrebare: Exista o cale sa i se mareasca pensia pentru limita de varsta daca fac cerere si pentru pensia de invaliditate? Se poate face ceva cu privire la cele 2 pensii in asa fel incat sa fie un castig pentru pensionar?

Multumesc anticipat.

O zi buna!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, nu pot fi cumulate cele doua pensii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Indemnizația de handicap dacă o are deja primită nu i se mai ia, doar că este nevoie să o prelungească anual dacă nu este definitivă. Apoi poate cere separat de aceasta, cerere de pensionare pentru limita de vârstă dacă îndeplinește condițiile. Cele două tipuri de pensii se primesc din surse diferite, cu legi diferite și le poate primi pe ambele concomitent.

| Ftz89 explică (pentru sadrian46):

Este ieșit la pensie pentru limita de vârstă- pensia minima, indemnizația de handicap o ia, însă nu știu dacă poate să ia și pensie pentru handicap sau să obțină o creștere a pensiei pentru limita de vârstă ținând cont că are și acest handicap. Mulțumesc.

| mi25 a răspuns (pentru Ftz89):

Desi prin modificarea legii, unii "destepti" au "transformat" indemnizatia de handicap in pensie de invaliditate, trebuie inteles urmatoarele.
Pensia de limita de varsta - indiferent ca este minima, medie, maxima -, este pensia pentru anii munciti.
Pensia de invaliditate sau indemnizatia de handicap cum se numea (termen care se mai foloseste), se primeste pentru handicapul pe care-l are.
Cele doua pensii nu se substituie una pe alta, ci se primesc separat.
Dar pentru intrebarea ta, raspunsul este: nu poate sa primeasca pensie de boala atunci cand persoana este in pensie normala (dupa ani de munca). Ca asta ar insemna daca ar mai primi o pensie. Pensia de boala o primesc doar acele persoane care sunt inapte pentru munca, dar inca nu au varsta de pensionare. Pensia permanenta de boala se transforma in pensie de varsta atunci cand persoana ajunge la anii cand are drept de pensie.
Pensia de handicap este aceiasi cu indemnizatia de handicap, am spus-o la inceput. Deci tatal tau are dreptul la pensie de varsta si pensie (aceiasi cu indemnizatia) de invaliditate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ftz89):

însă nu știu dacă poate să ia și pensie pentru handicap sau să obțină o creștere a pensiei pentru limita de vârstă ținând cont că are și acest handicap.
Așa cum am precizat, cele două pensii provin din legi separate și se finanțează din fonduri separate. Nu poate obține ceea ce preconizezi tu.