| 12345678o a întrebat:

Buna ziua tuturor, vin cu așa o întrebare...in luna martie 2017 am depus documentele pentru pașaportul român la București, aștept și nu vine nici un răspuns...Cum pot sa trimit scrisoare către ei pentru a preciza în ce stare se afla dosarul meu? sau poate mai este vreo modalitate

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inteleg ca nu esti cetatean roman? Sau ce anume?

| Violleta2022 a răspuns:

In momentul cand a-ti depus dosarul pentru pasaportul romanesc, treebuia sa vi se spuna si data cand sunteti programat sa-l ridicati.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi unde ai depus actele si vezi, a trecut mult de ce nu ai fost daaca ai vazut ca intr o lună nu ai pasaport, ce ai asteptat?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trimiti nicio scrisoare, te duci personal si intrebi, prin scrisori nu rezolvi.

| Lioana a răspuns:

Trebuia să te prezinți după termenul pe care ți l-ai dat că să-l ridici. Nu se trimite acasă nici pașaportul nici vreo hârtie prin care sa te anunțe că e gata.

| xerxes1 a răspuns:

Dupa 30 de zile trebuia sa te prezinti sa il ridici.

| 12345678o explică:

Am pașaport biometric moldovenesc, am depus pentru român

| doctorandus a răspuns (pentru 12345678o):

Ai depus pentru pasaport sau pentru cetatenie? Nu-i acelasi lucru.

| 12345678o explică:

Am depus pentru pașaport român pe data de 8 martie 2017, am făcut un drum foarte lung ca sa merg sa depun anume în București, nu locuiesc acolo ca să pot să merg sa întreb personal, și nu mi sa anunțat că trebuie să-l ridic peste o luna, de obicei trimit scrisoare acasa daca este adoptat și mergem la juramint

| doctorandus a răspuns (pentru 12345678o):

Nu prea are sens ce spui: devii cetatean roman prin depunerea juramantului si abia apoi poti face pasaport romanesc.