| Alissonn a întrebat:

Ca sa primeasca copilul pensie alimentara trebuie sa depun cererea pentru stabilirea paternitatii prima data? ( avand in vedere ca el nu a recunoscut copilul, si nu este trecut in certificat) sau pot depune cerere pentru pensie alimentara si acolo o sa mi se ceara stabilirea paternitati

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw
acest user te va lamuri cu siguranta
O zi buna:)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la mesajul pe privat.

| darrio2007 a răspuns:

Prima data? Sau este si o a doua oara?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI trebuie să soliciţi recunoaşterea paternităţii ( pentru ca să poţi dovedi că este copilul tipului respectiv )!

Abia apoi, poţi solicita pensie alimentară.

Cel mult, poţi formula SIMULTAN o Cerere cu 2 solicitări :
1. stabilirea paternităţii
2. obligarea la plata pensiei alimentare.

Să ai în vedere că Instanţa te va OBLIGA ( iniţial ) la plata Testului ADN ( de paternitate ), iar la sfârşit - dacă vei câştiga procesul - tipul va fi obligat la plata cheltuielilor de judecată efectuate de tine ( în care intră şi taxa aferentă testului ADN ).

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Cred ca trebuie sa dovedesti ca e tatal copilului si abia apoi sa ceri pensie alimentara...