| Amariei_Nico_1995 a întrebat:

Cam cat ar costa sa faci o taxa de mostenire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul este in functie de bunurile ce fac parte din mostenire (imobile si/sau mobile), de valoarea acestora, de perioada trecuta de la deces si de faptul daca notarul public este ori nu platitor de TVA. Spune aceste elemente si o sa-ti spun valoarea minima.

2 răspunsuri:
| Amariei_Nico_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Pai tata a murit in februarie si bunurile sunt o casa, 20 prajini de pamant, si un grajd.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Amariei_Nico_1995):

N-ai spus valoarea acestora, costul se calculeaza in functie de valoare si este compus din:
-extras CF de informare - 20 lei;
-onorariul notarului public si TVA de 24% la acesta;
-0, 15% din valoare pentru intabularea dreptului de proprietate in CF.
Daca nu stii valoarea bunurilor atunci poti merge la un notar public din localitatea in care a avut ultimul domiciliu tatal tau sau la un alt notar public din circumscriptia judecatoriei in care este situata localitatea ultimului domiciliu si afli costul si de ce acte ai nevoie.