| Adyy5 a întrebat:

Cand cumpăr țigări pot sa iau si pe bucati sau doar la pachet?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzisa vanzarea tigarilor la bucata, conform art.3, alin.5 din L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Se interzice vânzarea la bucată a ţigaretelor, ţigărilor de foi şi cigarillos."
Fapta de a vinde la bucata este contraventie si se sanctioneaza cu amenda foarte mare, conform aceleiasi legi, citez:
"ART. 10. Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
  b) nerespectarea de către persoanele juridice a prevederilor art. 3 alin. (1), (1^1), (5), (5^2), (6), (6^1), (7^1) şi ale art. 4 alin. (2) se sancţionează cu amendă contravenţională de 5.000 lei la prima abatere, cu amendă contravenţională de 10.000 lei şi cu sancţiunea complementară de suspendare a activităţii până la remedierea situaţiei care a dus la suspendarea activităţii la a doua abatere; săvârşirea unei noi contravenţii la această lege se sancţionează cu amendă contravenţională de 15.000 lei şi cu sancţiunea complementară de închidere a unităţii."

Bula
| Bula a răspuns:

Tigarile electronice se vand la bucata, dar in pachet individual.
Sunt si tigari de foi care sunt pachetate cate una, tocmai sa nu intre sub incidenta legii (349/2002)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinderea tigarilor la bucata este ilegala din cate stiu

| AliGab a răspuns:

Cancerul la plamani si cancerul in gat se vinde doar la pachet prin lege. Cine vinde la bucata incalca legea si pot fi sanctionati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la chioscuri, zici dati-mi niste bomboane 1-2-3 cate vrei.

| AlexSalling a răspuns:

In general se vand la pachet, dar exista magazine care dau la bucata, costa in jur de 80 de bani tigara.

| Victoria18 a răspuns:

Desi e ilegal... Se vand in destul de multe magazine, mai ales la cele de la tara sau in carciumi.

| Kerre a răspuns:

Doar la pachet.

| Miss25JK a răspuns:

Tigarile nu se mai vand la bucata. Totusi in unle magaine de colt se mai dau si la bucata.