| AvalohAlyn a întrebat:

Când o să avem" o tara ca afara"? Sau vom avea vreodată așa ceva?
De ce da, de ce nu?
O tara prospera și civilizata.
O tara in care sistemul educațional și cel de sănătate sa fie de o calitate de nivel înalt, fara corupție, dezinteres și alte "bube",o tara in care corupția și șpaga vor fi la nivel extrem de redus aproape inexistent in toate sectoarele publice, o tara in care nu vor mai exista oameni ai străzii și fiecare va avea un loc de muncă că pe vremea lui Ceaușescu(nu îl agreez sa știți),o tara in care vor exista proiecte si programe sociale de reintegrare,terapie,tratamente și suport psihosociomedical pentru cetățenii vulnerabili ai țării(cei fără loc de muncă,cei cu o boala sau mai multe care nu pot munci etc), o tara in care pensiile și salariile vor fi la un nivel decent astfel încât să poți trai acceptabil, decent și mai calitativ.Si nu în ultimul rând o tara cu infrastructura și cu un transport in comun în fiecare oraș prioritizat, dezvoltat și mai ales modernizat.O tara din care nu mai vrei sa pleci in Franța, Italia sau Spania.La asta mă refer.Cand vom avea o clasă politică mai cu onoare, mai demnă? O tara fara răfuieli între Guvern și Președinție și vice versa.Și când vom avea o tara că afară? Era și cântecul ăla care sună tot cam așa..Sau mai bine zis vom avea așa ceva? Sau doar vom visa la așa ceva? E un ideal de neatins pentru români s-sau suntem un popor mai blestemat? Un sat care nu prea are decât un câine și ăla șchiop?
Ați avea răspunsul la întrebarea mea?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand se va schimba mentalitatea populatiei.