| CARMENCITA a întrebat:

Care e amenda pentru cineva care inchiriaza si nu declara la Administratia Financiara?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.241/2005, cu modificarile ulterioare, fapta constituie infractiunea de evaziune fiscala, citez:
"(3) Tentativa faptelor prevãzute la alin. (1) şi (2) se pedepseşte.
"ART.9.(1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscalã şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi urmãtoarele fapte sãvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;"

| BiuL a răspuns:

Daca vrei sa inchirieze o locuinta, fa contract de comodat de locatiun care e folosire gratuita si atunci teoretic nu primesti nimic si nu ai ce declara. In rest, daca realizezi venituri si nu le declari la fisc e evaziune fiscala, si din cate stiu se pedepseste cu inchisoare.

| BiuL a răspuns (pentru BiuL):

Am scris aiurea, scuze, sper ca intelegi, daca nu, intreaba-ma.

| mary4048 a răspuns:

Cred ca este caz penal pentru evaziune fiscala.