| Cedry2k8 a întrebat:

Care e diferenta dintre indicatorul oprire (STOP) si indicatorul cedeaza trecerea?

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, cand vezi indicatorul stop esti "obligat" sa opresti, sa te asiguri si dupa aceea sa pleci, indicatorul cedeaza trecerea inseamna ca trebuie sa acorzi prioritate, e ca si cum ai iesi de pe un pod de la casa, iar in fata casei ar fi o sosea, trebuie sa acorzi prioritate, nu poti iesi asa cum vrei, intelegi?

| Crackman a răspuns:

La stop trebuie sa opresti indiferent daca vine sau nu cineva.
La cedeaza trecerea nu trebuie sa opresti decat daca are cineva dreptul de a circula inaintea ta.

| GabrielStn a răspuns:

La STOP te opresti indiferent de gradul de vizibilitate pe care il ai, pe cand la CEDEAZA te poti asigura din mers si opresti doar daca vine ceva si trebuie sa acorzi prioritate.