| Sonia822 a întrebat:

Care e viteza MINIMA pe autostrada, daca poate cineva sa-mi trimita ceva din codul rutier?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viteza minima pe autostrada este de peste 50 km/h, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 74
  (1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta nu e o baza legala sa ma amendeze daca merge cu 40km/h

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o reglementare in acest sens. Insa administratorul drumului poate pune indicatoare cu viteza minima pe anumite portiuni. Sunt pe A2 zone unde viteza minima pe banda a2a e de 100km, sunt zone cu 90 samd.

| Sofer a răspuns:

Viteza minima care cred eu ca ar trebui sa mergi pe autostrada e 100 kmh pe banda 1 ca o sa ai surpriza sa primești flashuri și o sa te depășească și tirurile dacă ai viteza mai mica de 100 kmh. Și viteza normala 130 kmh.

| DanteInferno a răspuns (pentru Sofer):

Păi tu ești un prost mă, de asta crezi astfel de lucruri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masina trebuie sa poata merge cu cel putin 50 ca regula generala

Articolul 74
(1) Pe autostrăzi este interzisă circulația pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depășite, fără autorizație specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracțiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice și mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere și a mașinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum și a vehiculelor care, prin construcție sau din alte cauze, nu pot depăși viteza de 50 km/h.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu inseamna ca eu nu pot merge cu 40km/h...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai am spus eu asta?
Am spus ca trebuie ca regula sa poata merge masina

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai omul intreba altceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ca regula trebuie sa poti merge cu 50, asta e si spiritul legii, nu poti fi amendat daca traficul iti impune sa mergi cu mai putin, sa stii ca legea poate fi interpretata si sistematic / extensiv, nu scria in lege ca trebuie sa poti merge cu cel putin 50 daca nu trebuia, in fapt, sa faci asta
daca e o regula speciala stabilita de administratoru drumului, atunci se aplica regula speciala, daca nu, se aplica regula generala

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Cred că viteza mica

| suntserios a răspuns (pentru fana1vulpitza2000):

Ai citit macare intrebarea?

| suntserios a răspuns (pentru fana1vulpitza2000):

Aa, ma scuzi acum am facut ce username ai... e clar ca ai citit dar probabil nu ai inteles nimic. happy