| gothkins a întrebat:

Care este diferenta dintre contraventii, sanctiuni si infractiuni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform Codului penal:
"ART.15.Trăsăturile esenţiale ale infracţiunii
(1)Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o.
(2) Infracţiunea este singurul temei al răspunderii penale."
2.Contraventia este fapta savarsita cu vinovatie, stabilita si sanctionata prin lege, ordonanta, prin hotarare a Guvernului sau, dupa caz, de catre autoritatile competente, prin care o persoana fizica sau juridica incalca prevederi normative aflate în vigoare.
3.Sanctiunea este pedeapsa aplicata persoanei care a savarsit o infractiune sau o contraventie.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Contraventia este fapta mai putin grava care se pedepseste de legea civila cu avertisment sau amenda. Aceste fapte nu se constituie in cazier. ​
Infractiunea este fapta penala grava pedepsita de codul penal​ cu inchisoare sau cu amenda penala. Aceste fapte se inscriu in cazierul persoanei.
Contraventia este prevazuta in diferite legi si sanctiunea se aplica de organele prevazute in acea lege.
Infractiunea, chiar daca este prevazuta in vreo lege, se judeca si se sanctioneaza de instanta de judecata in conformitate cu codul penal.
Un exemplu de diferenta intre contraventie si infractiune este conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice.
1. O alcoolemie de până la 0, 40 mg/ litru alcool pur în aerul expirat se sancționează cu amendă de la 21 la 50 de puncte și suspendarea permisului pentru 6 luni. Aceasta constituie contraventie si se sanctioneaza de organele de politie.
2. O alcoolemie de peste 0, 40 g/l alcool pur în aerul expirat, c. Acest lucru este pedepsit cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală. Bineinteles si cu anularea permisului care nu poate fi mai mica de 2 ani. Aceasta este infractiune., si se sanctioeaza de instanta de judecata.