| andrei28743 a întrebat:

Care este diferenta intre contract de prestari servicii si contract de antrepriza( in constrcutii ma refer)?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contractul de prestari servicii se incheie cu persoane fizice, pentru lucrari mai mici.
Contractul de antrepriza se incheie cu persoana juridica (firma, pfa), care are contabilitate proprie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de prestari servicii presupune efectuarea unor servicii de catre prestator in favoarea beneficiarului, daca ne referim la constructii presupune prestarea unor servicii de intretinere, de curatenie, etc.
Contractul de antrepriza presupune efectuarea unor lucrari de constructii, incepand de la fundatie si trecand prin toate etapele unei constructii.