| feketezsolt75 a întrebat:

Este legal incheierea unui contract de prestari servicii intre Primarie si o firma carui reprezentant(asociat) este sotul secretarei din primarie?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nici o lege nu interzice incheierea unor contracte profitabile, pentru ambii parteneri. Faptul ca secretarea din Primarie este inrudita cu reprezentantul unei firme de prestari servicii, nu inseamna ca ea poate influienta conducerea Primariei sa incheie un contract care sa-i fie acesteia din urma inutil sau dezavantajos.
Dupa cate cunosc eu, pentru a se incheia asemenea contracte de catre Primarie, se depun oferte de la mai multi furnizori sau prestatori de servicii si se aleg ofertele cele mai performante si mai ieftine. In cazul in care exista suspiciuni ca s-ar fi incheiat un contract, fara sa se organizeze licitatii, asa cum este legal, trebuie sesizat acest aspect la Consiliul judetean.

1 răspuns:
| emi a răspuns:

Din cate stiu in Romania, nu exista o clauza pentru a interzice asta, deci este legal, desi exista state in care doua persoane innrudite nu pot intretine asemenea tranzactii, pentru a nu fi condusi de interese personale, insa pot incheia un contract cu ajutorul unor intermediari 100%obiectivi.Pe scurt in Romania, da este legal, insa daca se observa o neregularitate poti denunta asa zisa neregularitate sub forma unei coruptii.