| 7Mary7 a întrebat:

Care este pedeapsa pentru crima la noi in tara?

Răspuns Câştigător
| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Crima, crima organizata, omorul din culpa toate sunt in jurul la 25 de ani de inchisoare.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedeapsa este diferita, in functie de felul crimei, conform Codului penal, citez:
"Omorul
ART. 174
Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.
Omorul calificat
ART. 175
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) asupra soţului sau unei rude apropiate;
d) profitând de starea de neputinţă a victimei de a se apăra;
e) prin mijloace ce pun în pericol viaţa mai multor persoane;
f) în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale victimei;
g) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la urmărire sau arestare, ori de la executarea unei pedepse;
h) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
i) în public,
se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.
Omorul deosebit de grav
ART. 176
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) prin cruzimi;
b) asupra a doua sau mai multor persoane;
c) de către o persoană care a mai săvârşit un omor;
d) pentru a săvârşi sau a ascunde săvârşirea unei tâlhării sau piraterii;
e) asupra unei femei gravide;
f) asupra unui magistrat, poliţist, jandarm ori asupra unui militar, în timpul sau în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora,
g) de către un judecător sau procuror, poliţist, jandarm sau militar, în timpul sau in legatură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseste."

Răspuns utilizator avertizat
| Niiiicu a răspuns:

Inchisoare 25 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5-6 ani, dintre care faci doar 2-3 şi eşti eliberat pentru bună purtare.

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Depinde de gravitatea crimei....In general intri la parnaie pe viata...Cel putin asa mi a spus maica-mea

| prisacarul56 a răspuns:

25 de ani puscarie.

| allex20n a răspuns:

Depinde cine omoara, daca e cineva cu influenta ''nu-i nimic'', daca e omu' de rand intre 15-25 de ani.

| Bogdan1212 a răspuns:

Pai pentru fete 100 de negri timp de 7 zile si la barbati 25 ani de inchisoare

| alexandra13131718 a răspuns:

Inchisoarea

| sineva a răspuns:

Salut,depinde ce crima..., dar ce ai de gind sa savirsesti?)))))))

| 7Mary7 explică (pentru sineva):

Nu, am nevoie pentru o tema.winking

| sineva a răspuns (pentru 7Mary7):

Sunt cartile care se numesc CODUL PENAL cauta in ele de ce ai nevoie, chiar si pe net poti gasi...succese

| 7Mary7 explică (pentru sineva):

Si atunci pentru ce mai exista TPU? In plus, nu am Codul Penal... Mersi oricum... pentru deranj!happy

| 777777777777 a răspuns:

Ai omorat pe cineva?laughing)

| ciufolici24 a răspuns:

Sa omori...

| cosmin276 a răspuns:

Depinde de crima...se incadreaza intre 5 ani si 25 ani( sau pe viata ) insa depinde de gravitatea faptei ( omor calificat, omor din culpa etc )...Noul Cod Penal e mult mai explicit happy