| GouDidodino a întrebat:

Care este stagiul minim de cotizație? Sau varsta minima de pensionare?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Stagiul minim de cotizare este de 15 ani atât pentru femei, cât și pentru bărbați.
Stagiul complet de cotizare pentru femei este de 30 de ani și 9 luni și va crește treptat până la 35 de ani până în luna ianuarie 2030.
Stagiul complet de cotizare pentru bărbați este de 35 de ani.

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1126&langId=ro&intPageId=4754

9 răspunsuri:
| acerr a răspuns:

Depinde de om, veciunul meu are 63 si munceste.cat vrei

| GouDidodino explică (pentru acerr):

Stagiul minim, nu vreau sa muncesc in plus.

| acerr a răspuns (pentru GouDidodino):

Parca 54
stai ca iti caut pe golge, daca tu nu ia chef
hahaa

| sofisis a răspuns:

Trebuie sa ai 65 de ani ca barbat si/sau 35 de ani vechime in munca.

| acerr a răspuns:

Nu pot gasi este un tabel trebuie sa pui anul nasterii, ani lucrati dar cred ca 56

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru barbati varsta standard de pensionare este de 65 de ani si stagiul de cotizare de 35 de ani, aceasta pentru cei care au muncit in conditii normale de munca (anterior in grupa a III-a).

| laSoledad a răspuns (pentru GouDidodino):

@ GouDidodino: "Stagiul minim, nu vreau sa muncesc in plus."

- LOOOL, pensia de stat in general este mica, dar pensia dupa stagiul minim este si mai mica rolling on the floor
- daca muncesti putin -> cotizezi putin (indiferent ca e vorba de asigurare de pensie de stat sau privata) -> cotizatie mica + ani de munca putini = PENSIE MICA. Mult succes cu asta laughing

| GouDidodino explică (pentru acerr):

Am cautat si eu, dar ma redirectiona spre niste articole din lege

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

35 de ani in conditii normale sau 65 (63 pentru femei) de ani cu conditia sa ai macar 15 ani vechime pentru o pensie.