| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Știe cineva care este vârsta minimă de pensionare pentru un colonel? Există posibilitatea de a ieși la pensie mai devreme decât acea vârstă chiar dacă ești apt medical?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent varsta standard de pensie pentru militari este de 58 de ani si 2 luni si aceasta creste in timp. urmand ca in 2030 sa fie de 60 de ani.
Se poate pensiona inainte de varsta standard cu maximum 5 ani, daca are stagiul de cotizare de minimum 25 de ani.

| MotoBlitz explică (pentru Ioandelasal):

Dacă urmez cariera asta încă de la un colegiu militar, o să fac acel stagiu de cotizare, dar mi se pare bătaie de joc să intru în sistem cu gândul că ies la 45 de ani și să se schimbe lucrurile și să ies la 65. Dar oare nu beneficiez de ceva în legătură cu pensionarea dacă fac și un colegiu militar? Și mai știam că dacă ajungi col. la 45 ani poți să treci în rezervă, acum nu știu dacă e adevărată

| Ioandelasal a răspuns (pentru MotoBlitz):

N-am de unde sti daca si cum o sa se schimbe, mai ai foarte mult pana la pensie, asa ca eu, avand aproape 76 de ani, nu o sa apuc sa vad.
Nu poti trece in rezerva la 45 de ani, decat daca esti bolnav si nu mai esti apt de serviciul militar si atunci primesti pensie de invaliditate.

| MotoBlitz explică (pentru Ioandelasal):

Ahh, ok. Sper să fie totul bine și să revină la 45 ani. Mulțumesc pentru ajutor!