| numesiprenume0 a întrebat:

Am ceva nelamuriri despre pensionare. Daca cineva imi poate raspunde... stiu ca varsta de pensionare este 65 barbati si 63 pentru femei. Si ca fiecare trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 respectiv 33 ani. Mai sunt si unele profesii care pot sa aiba un stagiu mai mic cu 10 sau chiar 15 ani minim mai putin.
Nelamuririle mele sunt: daca de exemplu: in cazul unui barbat care are stagiul de 35 in mod normal dar lucreaza in conditii pentru care poate avea cu 15 ani mai putina cotizare, acesta va lucra 20 ani. Pensia o va primi dupa ce implineste varsta de 65 sau pana atunci? De exemplu o persoana care se angajaza la 25 ani si dupa 20 ani se pensioneaza... acesta primeste pensia de la 45 ani sau va trebui sa astepte pana la 65? Exista penalitati la scaderea varstei minime in acest caz? Ofer funda!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Retin ca ti-am raspuns la o intrebare similara, reciteste ce ti-am scris acolo.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar daca sa zicem ca o persoana se angajeaza pentru prima data la 40 ani si deci munceste 25 ani, nu primeste pensie deloc sau primeste pensie mai mica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Primeste pensie dar mai mica, stagiul minim de cotizare pentru pensie este de 15 ani.

| JicaContra a răspuns (pentru Furnicuta000):

Este un calcul destul de complicat, care depinde de multi factori
iar faza cu 40 de ani are mai multe scenarii, de gen cineva care nu are un job nasol/periculos si munceste numai 20 de ani o sa ia o pensie de nimic, in schimb ceva de gen pompier, s-ar putea sa ia o pensie mai mare decat cei care se pensioneaza la 65 de ani

in plus cei de la casa de pensii incearca sa te fure cat cuprinde si calculeaza aiurea, stiu n'shpe cazuri

| Furnicuta000 a răspuns (pentru JicaContra):

Hmm de ex o femeie care a fost casnica si la 40 ani s-a gandit sa se angajeze. Am vazut cazuri. Iar la slujbele astea unde se iese devreme la pensie cred ca e concurenta. Nu toti ajung sa se angajeze la pompieri, in armata, in politie etc. Dar eu cred ca ar trebui sa intre in categoria asta si personalul de pe ambulanta, e un stres si o munca de nedescris acolo

| sierra1 a răspuns:

Sunt pensionați din MAI sau MAPN, incepând de la 40 ani (vârsta) care iau pensia in mână sau mă rog, pe card