| JayLuckyLuciano a întrebat:

Care este varsta legala minima la care o persoana poate pleca de acasa, fara a depinde de acordul parintilor? Am auzit ca se poate mai devreme de 18 ani in anumite conditii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 2 situatii prin care un minor de peste 16 ani poate pleca de la domiciliul parintilor in urma dobandirii capacitatii depline de exercitiu (este socotit major din punct de vedere legal): prin casatorie si prin hotararea unei instante de judecata, conform Codului civil, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista anumite conditii inainte de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la 18 ani ei sunt reprezentanții tai legali asa ca nu prea ai ce face.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Certificatul de nastere si buletinul sa le ai la tinewinking