| StefanSilviu200619 a întrebat:

Care este viteza maxima cu care poti merge cu o trotineta electrica fara sa primesti amenda?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viteza maxima legala pentru trotineta electrica este de 25 km/h.

| Simpatic a răspuns:

Habar nu am daca legislatia prevede altceva pentru trotinetele electrice, dar banuiesc deci nu-s sigur ca nu ai voie sa incalci limitele maxime admise de codul rutier, adica 50 km/h in localitate, 90 km/h in afara localitatilor si 130 km/h pe autostrazi...desi doar o trotineta electrica produsa de tesla ar trece de 90-130 km/h, dar cu boomul asta tehnologic nu e nimic imposibil.