| andreiboss31 a întrebat:

Care sunt avantajele si deavantajele democratiei dar al dictaturi?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Pai, frate cred ca si tie iti place mai mult democratia fata de dictatura.
``Când un guvern se teme de cetățeni, e democrație. Când cetățenii se tem de guvern, este dictatură.``
``Democratia inseamna sa-i poti schimba pe cei de la putere prin vot.``
``Dictatura inseamna sa nu-i poti schimba pe cei de la putere prin vot.``

``Democratia inseamna sa poti citi, scrie, tipari si folosi liber de orice mijloc media pentru a-ti exprima ideile, chiar si cand acestea sunt critice la adresa Puterii, fara teama de a fi pedepsit.
Democratia nu inseamna sa ii consideri pe toti ceilalti care nu sunt de acord cu tine ca fiind vanduti Puterii, sau ca fiind dusmani de moarte, vrednici de a fi pedepsiti pentru asta.
Dictatura iti interzice sa citesti, sa scrii, sa tiparesti sau sa folosesti orice mijloc media pentru a-ti exprima ideile, daca acestea sunt critice la adresa Puterii. Pedeapsa pentru asta e inchisoarea sau moartea.``

Ti-am scris niste citate, trage singur concluzia. Unde este mai bine, unde poti fi liber si unde ai pedepse cu moartea!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democratia presupune libertatea in timp ce dicatura impune supunerea. Daca m-ai intreba pe mine ti-as spune ca sunt doua forme de conducere total opuse, fiecare avand avantajele si dezavantajele ei. Ar trebui combinate si sa se nasca o alta forma de guvernare in intreaga lume.

| Mitsaa a răspuns:

Democratia e o propunere, dictatura face ce vrea
Depinde cum imi intelegi raspunsul, si in ce sens ai pus intrebarea