| anonim_4396 a întrebat:

Mie imi plac urmatoarele ore: Istorie (pe care o prefer cel mai mult) si Informatica. Dar nu stiu ce sa fac mai departe adica daca sa fac o facultate de istorie sau una de informatica? Vreau avantajele si deavantajele facultatii de istorie plus ce salariu ai aproximatix la fiecare specializare. Despre cea de Informatica m-am documentat, dar despre ce de istorie nu prea am gasit detalii prea multe.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Informatica e mai buna, mai interesanta, mai grea si mai de viitor. De la cea de isotorie nu vad ce ai putea iesi in afara de profesor sau eventual istoric, dar nu cred ca se mai cauta. Daca inveti un limbaj de programare iti vei gasi foarte usor loc de munca pe un salar mare (nu stiu sa iti zic cat, depinde si de ce si unde te angajezi). Si istorie poti sa studiezi in tipul liber. Nu te opreste nimeni sa citesti carti sau sa ai un hobby.

| Dugalle a răspuns:

Cu istoria mori de foame, cu informatica nu.

Eu am terminat la uman si acum sunt la automatica.

| IrinaLomora a răspuns:

Informaticieni sunt cei mai bine platiti, eu spun sa mergi pe asta daca vrei sa stai la birou cu un ecran in fata. Daca nu vrei asta poti lucra la stat pe 1000 de roni, ca profesor etc.depinde doar de tine.