| Maddy_9902 a întrebat:

Care sunt drepturile copiilor cu handicap grav?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au mai multe drepturi, care sunt prevazute in Legea nr. 448/ 2006, republicata in anul 2008, pe care o gasesti si aici: http://www.anph.ro/legislatie.php?m=legislatie&ids=16. Numai bine!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lecturează legea 448/2006.
Salutare.

| alessia5158 a răspuns:

Drepturile, indiferent de gradul de handicap, de care beneficiaza toate persoanele cu handicap ( nu numai copiii! ) sunt stipulate in Legea nr. 448/2006 pe care o poti sa o citesti aici : http://www.dreptonline.ro/......p_2008.php

| pisi1793 a răspuns:

Buget personal complementar în cuantum de 91 lei/lună;

- indemnizaţie de însoţitor în cuantum de 461 lei/lună/asistent personal (opţiunea se exprimă prin cerere adresată direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului şi devine valabilă numai pe baza acordului exprimat în scris al acesteia);

- alocaţie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%, acordată de Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale (cererea o veţi depune la direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia copilului;

- pentru copilul cu handicap cu vârsta cuprinsă între 2-3 ani, beneficiaţi în continuare de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap.

Totodată, reprezentantul legal al copilului cu handicap grav beneficiază de următoarele facilităţi sociale:

-gratuitatea transportului interurban, la alegere, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele, în limita a 12 călătorii dus-întors pe an calendaristic;

-gratuitate transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă şi cu metroul.

Pentru toate aceste drepturi trebuie să vă adresaţi autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază teritorială aveţi domiciliul sau reşedinţa.