| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt motivele pentru care se poate schimba data de nastere si prenumele din buletin? Se poate folosi motivul ca au incurcat parintii bebelusii nascuti in luni dfierite?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Data nasterii se poate schimba doar daca se poate dovedi ca a fost gresita de functionarul care a intocmit certificatul de nastere.
Prenumele se poate schimba pentru multe motive, respectiv cele prevazute in art.4 din OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare.

| gabicoo a răspuns:

Mai ai întrebări?
Titlul de idiotul anului deocamdată nu se acordă pe TPU!

| Iote a răspuns:

Prenumele, poate fi schimbat. Data de nastere, nu. Certificatul de nastere se emite in 2-3 zile dupa nastere. Nu pot fi incurcati copiii, cum spui.
Dar daca prin absurd ar fi asa, atunci cred ca e nevoie de un proces, dovezi, etc, pentru ca instanta sa decida schimbarile.