| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a întrebat:

Care sunt motivele pentru care te opreste politia atunci cand circuli cu bicicleta? Adica pe unde trebuie sa ciculam avem voie sa ne ridicam pe o roata sau sa mergem fara maini? Defapt cum se merge legal cu bicicleta?

Răspuns Câştigător
| jordan_8604 a răspuns:

Mersul pe o roata sau fara maini este interzis, de asemenea legea spune ca trebuie sa purtam o casca de protectie in timp ce ne deplasam prin oras cu bicicleta. Legal cu bicicleta se merge numai pe banda special destinata pentru biciclisti, insa tinand cont ca in Romania nu avem asa ceva circulatia se face pe partea dreapta a carosabilului cat mai aproape de bordura, nicidecum pe trotuarul destinat publicului. Este interzis de asemenea a se circula pe bicicleta la sau pe... Trecerea de pietoni, in centrul orasului, pe strazi pietonale, in piete spatii aglomerate destinate publicului, cladiri, magazine si pe autostraziile de mare viiteza.
Cam asta ar fi in plus in unele tari civilizate se da un examen pentru cei care doresc sa foloseasca ca mijloc de transport o bicicleta.
Bafta si ai grija mersul pe bicicleta pe unele strazi foarte circulate este foarte periculos din cauza soferilor care ori nu sunt atenti ori nu au loc de tine in trafic, pentru a merge cu bicicleta iti recomand de asemenea sa inveti cele mai elementare norme de circulatie, semnale ale politistilor si semne de circulatie, iti vor fii cu siguranta de mare folos.
Bafta!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivele ar putea fi mai multe: nu ai bicicleta echipata corespunzator, nu esti tu echipat corespunzator si nu circuli in mod normal si prin locurile permise circulatiei biciclistilor. Este permisa circulatia pe toate drumurile si strazile, pe banda speciala pentru ciclisti ori pe partea dreapta, fiind interzisa circulatia pe trotuar, autostrazi ori drumuri nationale. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna,
Te rog sa ma scuzi ca nu am dat un raspuns complet la intrebarea ta dar a trebuit sa intrerup. Revin si iti spun ca prevederile privind circulatia biciclistilor sunt prevazute in OUG nr. 195/2002(Codul rutier) art. 70-74 si in Regulamentul de aplicare al acestuia, aprobat prin HG nr. 1391/2006 art. 14, 100, 117 si 160-161. Daca vei circula cu bicicleta ar fi bine sa citesti aceste prevederi ca sa nu gresesti. Nerespectarea prevederilor privind circulatia cu bicicleta constituie contraventia prevazuta si sanctionata de art. 101, alin. 1, pct. 8 din Codul rutier si amenda, in prezent, este intre 360 si 480 lei. Numai bine!

| anad a răspuns:

Legal ai voie sa mergi cu bicicleta pe drumurile publice intens circulate daca ai 18 ani. Sub 18 ani trebuie sa fii insotit de un adult.Nu ai voie sa te ridici pe o roata, trebuie sa ai macar o mana pe ghidon, este interzisa vorbirea la telefon in timpul mersului, a muzicii cu castile in urechi.

| Zady a răspuns:

Pai in primul rand. un politist iti poate da amenda pentru ce nici macar nu te astepti.la fel ca la masina esti obligat de lege sa ai casca, cotiere si genunchere, vesta reflectorizanta, stopuri fata spate, frane, lumina, pe drumuri nationale cursuri de legislatie, cred ca chiar si pe drumuri judetene, si 14 ani.nu ai voie sa mergi pe o roata chiar pe unde vrei sau fara maini.decat pe drumuri laturalnice