| sabin89 a întrebat:

Care vă sunt mai dragi, mai apropiați de suflet, dintre ăștia trei: chinezii, iranienii sau nord-coreenii?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Niciunul dintre cei indicati.
In schimb ii admir pe chinezi pentru ce au izbutit cu dezvoltarea economiei.

| RAY a răspuns:

Imi place filozofia chineza,te invit sa citesti despre confucianism,chinezi au utilizat praful de pusca ca artifici au venit buni crestini si au folosit ca arma, asta e diferenta dintre un popor pasnic, ateu, harnic vs crestini lacomi, criminali care tot ce au au a fost prin crime, sclavie, razboi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sabin cu cat un popor e mai ateu cu atat e mai pasnic, moral, minti libere

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru RAY):

De acord.
Numărul cel mare de victime care au fost omorăți. Au fost uciși în numele lu dumnezeu.

| sabin89 explică (pentru RAY):

Și nord-coreenii sunt un popor harnic. Plus că atei sunt și ei. Îți sunt dragi?

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu imi sunt dragi primatele din specia homo sapiens

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chinezii

| Drimmero a răspuns:

Niciunul din astia. Imi sunt antipatici chiar.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Suntem pe aceeași lungime de undă happy

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Nu au cum sa-ti placa natiile astea desi pentru poporul nord-coreean am empatie, ei saracii chiar n-au nicio vina, altceva nu stiu decat ce le spune obezul ala bolnav psihic.

| Dismally a răspuns:

Imi sunt cam indiferenti dar as vizita China si Iranul happy

| Lioana a răspuns:

Mie doar românii mi-s dragi. Cu ceilalți nu am nici o treaba.

| ReddY25 a răspuns:

Niciunii

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sincer, cei mai apropiați de suflet îmi sunt iranienii sau perșii. Îi respect mai ales pentru istoria lor foarte bogată, pentru cultura lor interesantă. În plus, sunt indo-europeni, deci mai apropiați de noi decât chinezii.
Sper ca revoluția iraniană să restaureze monarhia persană. Îmi doresc să învăț persana într-o zi.

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

N-ai zis nimic de religia lor. De felul cum tratează femeile.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru sabin89):

E o anumită ramură a religiei care tratează femeile în acel fel. În Iran sunt acum la putere niște sectanți, comparabili cu taboriții din Cehia, care fac asta.
În Coran nu scrie decât că rochia unei femei trebuie să-i acopere pieptul. Caută poze cu fosta familia imperială și vei vedea că șahbana (soția șahului) nu purta hijab. De ce oare?