| Anomim2025 a întrebat:

-Cartea de identitate a vehicululu

-Certificatul de inmatriculare/ inregistrare a autoturismului

-Asigurarea auto obligatorie

-Inspectia tehnica periodica

-Trusă medicală de Prim-Ajutor

-2 triunghiuri reflectorizante

Acestea sunt documentele obligatorii pentru a putea circula?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cartea de identitate a vehiculului nu se pastreaza in masina ci acasa.
Certificatul de inmatriculare cu ITP valabil da.
Asigurarea auto obligatorie + formularul de constatare amiabila + o copie xerox dupa asigurare da.
Trusa medicala + 2 triunghiuri reflectorizante + extinctor da.
Rovigneta e necesara doar pe drumuri nationale (DN) si autostrazi, daca circuli in interiorul oraselor si/sau pe drumuri judetene si comunale nu este necesara. Vesta reflectorizanta e bine sa ai daca esti nevoit sa cobori pe carosabil dar prin lege nu este obligatorie in Romania.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.
ART. 10.(1) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor neasigurate obligatoriu de răspundere civilă auto pentru pagube produse terţilor prin accidente de circulaţie, a celor pentru care a intervenit suspendarea înmatriculării, precum şi a vehiculelor înregistrate al căror termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat ori este anulată.
ART. 35.(1) Participanţii la trafic trebuie să aibă un comportament care să nu afecteze fluenţa şi siguranţa circulaţiei, să nu pună în pericol viaţa sau integritatea corporala a persoanelor şi să nu aducă prejudicii proprietăţii publice ori private.
  (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
Din aceste prevederi legale rezulta ce trebuie sa ai pentru a circula legal pe drumurile publice si sa nu savarsesti vreo contraventie.
In plus, pentru autostrazi si drumuri nationale, ai nevoie de rovinieta.

| FakeJoker a răspuns:

Veste reflectorizanta, rovignetta, permis de conducere desigur laughing, extinctor.