| JuicyCouture a întrebat:

Cat costa pasaportul pe 2 ani?, dar pe 1 an?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, cu md. ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Valabilitatea paşapoartelor simple este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 14 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 25 de ani;
c) 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 de ani.
(2) Valabilitatea paşapoartelor simple electronice este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 6 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta de peste 6 ani.
(3) Valabilitatea paşapoartelor simple temporare este de 12 luni.
Pasaportul simplu costa 116 lei iar cel electronic 276 lei.
Pasaportul simplu temporar (pe un an) costa cca 216 lei.
Taxa de urgenta este 100 lei.

| VladPetcu a răspuns:

Iti zic eu!
Pe 1 an 150 Ron!
Pe 2 ani 250 Ron!
Bafta!

| xK1nD3rX a răspuns:

Eu mi l-am facut pe 5ani cu 400 lei..pe 1an costa 150 lei sau 200..nu mai stiu sigur. Bafta.