| Prezidentul a întrebat:

Cat costa un avocat? Avocatii lucreaza si gratuit? (in ce caz...)

Răspuns Câştigător
| Youth a răspuns:

Buna!
In primul rand, a-ti lua un avocat inseamna sa investesti bani. Pentru ca, in ziua de astazi, nimeni nu-si da interesul intr-un anume domeniu doar daca sunt bani in joc. De altminteri, costurile la care se ridica un avocat sunt mari. Nu iti pot da o suma exacta, sunt avocati care cer 2000 lei dupa fiecare proces.
In al doilea rand, da, exista si avocati care lucreaza gratuit. Acestia se numesc "avocati ai oficiului". Cei care ajung dupa gratii si nu isi permit un avocat, primesc un avocat din oficiu, mai bine spus un avocat platit de stat. Insa, de cele mai multe ori, acestia nu isi dau interesul precum ar face-o un avocat PLATIT, pentru ca, dupa cum spuneam, nimeni nu isi mai da interesul in ziua de azi, doar daca sunt bani in "joc".

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilite onorarii fixe, fiecare avocat trateaza cu clientul onorariul si acesta este in functie de procesul clientului si de avocat.
Avocatii numiti din oficiu primesc o suma de la stat si aceasta doar daca un inculpat nu-si permite sa angajaze unul.

| alessia5158 a răspuns:

Niciun avocat nu presteaza gratuit!---este platit fie de catre clientul sau, fie de catre stat dar numai in cazul avocatilor "din oficiu"(desemnati de instantele penale ).
Cu exceptia avocatilor numiti din oficiu, pentru serviciile de asistenta juridica si reprezentare, avocatii isi stabilesc propriul onorariu in functie de complexitatea spetei( pricinei ).