| Iulian123450987654321 a întrebat:

Cat timp faci închisoare pentru 60 de zile de spitalizare? Un prieten a primit bătaie și a luat dubla fractura de maxilar și as vrea sa știu ce pățește ala dacă nu vrea pe cale amiabila

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Art. 193: Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penala se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Ca sa fie infractiunea de "vatamare corporala grava", ingrijirea medicala trebuie sa depaseasca 90 de zile (dupa Noul Cod Penal).
In functie de imprejurarile cauzei si de zona corporala asupra careia s-a exercitat fapta agresiva, se poate retine chiar si infractiunea de "tentativa de omor", dar asta numai dupa o ancheta detaliata a organelor de cercetare penala.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Asta decide judecătorul.