| Alexandru_Katalyn_1995 a întrebat:

Câta vechime trebuie sa ai dacă ai categoria b ca sa dai pentru categoria d?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu prevede nici o conditie de vechime in categoria B pentru a obtine categoria D, doar ca trebuie sa detii categoria B, conform Codului rutier, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;"