| Dobrinx a întrebat:

Daca am permis pentru categoria B, imi mai trebuie 1 an vechime ca sa pot da de categoria A?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere pentru categoria A il poti obtine de la 24 de ani sau si de la 20 de ani daca ai 2 ani de experienta in categoria A2. Nu are nici o legatura cu permisul de categorie B.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au nicio legatura cele doua categorii.
poti da A ul la 24 ani sau la 2 ani dupa ce ai luat A2

| vocea a răspuns:

Nu trebuie din cate stiu poti da cate stiu poti da separat la categoria A PT MOTOCICLETA daca e pentru ceva mai mic merge cu B bafta

| Nimeni10 a răspuns:

Nu, trebuie sa astepti pana la 24 de ani si trebuie sa dai pentru categoria A.

| aleynad90 a răspuns:

Cel mai bine te informezi din codul rutier.pe https://www.odat.ro/noul-cod-rutier/ poti cauta in functie de capitol problema pe carre o ai.