| Razva26 a întrebat:

Salut tpu..As vrea sa stiu la cati ani sau cata vechime pe categoria B trebuie sa ai sa poti lua permisul de profesionist in special categoria C si poate si E. Dau funda, Daca puteti sa-mi lasati un link cu o dovada ceva unde pot citii mai multe detali ar fi perfect.Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. aduse prin L.203/2012, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Observi ca nu se cere un anumit stagiu in categoria B.

1 răspuns:
| angel69lover a răspuns:

De la 18 ani poţi fac A, B, C, E. De la 21 de ani poţi face D (transport persoane).
Pentru fiecare categorie vei da un examen teoretic, apoi unul practic. Pentru fiecare categorie vei avea nevoie de un dosar separat. Fretemio ii profesionist si el mi-a spus cum! Iar aici gasesti mai detaliat!winking Succes! funda pls? ^_^