| Ggjsp2 a întrebat:

Câți bani primești la bursa medicală?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar astazi a fost publicata in M.Of. nr.906 HG nr. 1138/2022, privind cuantumul burselor, citez:
"Art. 1. — (1) În anul școlar 2022—2023, cuantumul minim
al burselor lunare de performanță, de merit, de studiu și
de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învățământul
preuniversitar cu frecvență, este de:
a) 500 de lei, pentru bursa de performanță;
b) 200 de lei, pentru bursa de merit;
c) 150 de lei, pentru bursa de studiu;
d) 200 de lei, pentru bursa de ajutor social.
(2) Bursele se asigură din bugetele locale ale unităților/
subdiviziunilor administrativ-teritoriale de care aparțin unitățile
de învățământ preuniversitar și din sume defalcate din taxa pe
valoarea adăugată, aprobate anual prin legea bugetului de stat
cu această destinație.
(3) Autoritățile deliberative ale administrației publice locale
pot stabili un cuantum mai mare al burselor, în funcție de
posibilitățile financiare ale unităților/subdiviziunilor administrativ-
teritoriale.
Art. 2. — Bursele prevăzute la art. 1 alin. (1) se plătesc
la data de 15 a fiecărei luni, pentru luna precedentă."

| Anonimul151 a răspuns:

Pentru Bursa Socială/ Bursa Medicala se primește 200 lei/ lună ( așa a fost în anul școlar 2021-2022 ). De anul acesta, se spune că va fi 300 lei/lună, însă proiectul de lege e încă în dezbatere. Rămâne de văzut cat va fi. Pentru mai multe detalii întreabă la liceul tău / școală ta, la Contabilitate, Secretariat sau pe Diriginta/Dirigintele tău.