| troleibuz a întrebat:

Cati orbi exista in Romania?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus exact, avand in vedere ca se tot descopera ca mai sunt unii "orbi" care vad, inclusiv au fost unii care aveau permis de conducere auto si conduceau masini pe drumurile publice, asa ca nu se pot lua de bune statisticile oficiale.

| RAY a răspuns:

Ce raspuns tampit, În România sunt 95.889 de persoane nevăzătoare, din care 2.770 sunt copii, se arată într-un mesaj transmis luni de ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, cu ocazia Zilei Internaţionale a Nevăzătorilor.

https://www.cotidianul.ro/......n-romania/

| sierra1 a răspuns:

Minune de la Dumnezeu, în România! 40.000 de orbi au vedere!

https://www.libertatea.ro/......re-1207402

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma mir cum se cunoaste numarul exact. Exista persoane cu cate un ochi defect(nascuti asa) si nu cred ca se iau in calcul. Iar la copii, lipsa de vitamine duce la probleme de sanatate care apar la batranetea unui om sanatos.
Eu de exemplu am luat multe vitamine cand eram inca copil (inainte de adolescenta), si voiam sa am probleme printre care si orbirea, mi-am chinuit ochii, dar nu am patit nimic. Mai tarziu in adolescenta, mi-au lipsit vitaminele si aveam tot felul de probleme "incredibile" de sanatate.
Si sunt sigura ca defectul din nastere este pentru ca mama insarcinata nu a luat destule vitamine (pritnre care si apa, aer), si copilu nu s-a dezvoltat normal. Cunosc fete care fac mofturi cand trebuie sa manance legume.