| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte imi poate cere politistul rutier cand ma opreste?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cartea ta de identitate (buletin) si permisul, apoi certificatul de inmatriculare si asigurarea. Unii cer si rovigneta, sau rezumatul inspectiei tehnice periodice (o banala foaie A4).
Pe astea trebuie sa le ai la tine. Cartea de identitate a masinii (aia cartonata mai mare, albastruie) o lasi acasa, nu are sens sa o porti cu tine.

| Utilizatortpu2019 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate sa îmi dea amenda ca nu am chitanță sa dovedesc ca am plătit rovinieta? Nu mi-e greu să o iau la mine, dar se șterge ce scrie pe bon.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 147.Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1.să aibă asupra să actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Utilizatortpu2019):

Nu prea se uita ei, oricum. Rovigneta e electronica, nu ar trebui sa verifice bonurile. Ii arati bonul sters, ca nu e vina ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar cam trebui sa stii ce iti cere daca esti sofer, ca scrie in codul rutier. De vignieta se ocupa cndar nu politia