| XYZ02 a întrebat:

Salut TPU! Am o curiozitate,daca politia te opreste la un control rutier,iar tu asculti ceva ofensator pentru domnul politist(ex: Parazitii - Antimilitie) din punct de vedere legal iti pot cere sa opresti muzica(in contextul in care volumul este redus si nu incurca comunicarea), te poate sanctiona cumva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai pentru muzica, indiferent ce continut ar avea, nu te poate sanctiona, te-ar putea doar daca ar fi la volum foarte mare, care sa deranjeze.
In orice caz este civilizat sa opresti muzica, atata timp cat discuti cu o persoana straina, indiferent ca este politist sau cu alta profesie.

| Simpatic a răspuns:

Daca muzica este data in parametri normali si nu afecteaza cu nimic discutia ta cu politistul nu se va intampla nimic, desi poate fi urat si jenant pentru acel om (ca si politistii sunt oameni) sa isi ia injurii indirect in piese fara motiv real.Dar cand ne amendeaza unii merita mai mult decat injurati happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e treaba lor ce asculti tu la radio atat timp ca nu le aduci tu direct injurii

| Zuzu1991 a răspuns:

"din punct de vedere legal"
NU
dpdv HAI SA TI-O TRAG, doar ca... AM CHEF...
E V I D E N T

| DaniTDCI a răspuns:

Nu vei fi sanctionat pentru asa ceva, dar cand ne opreste politia dam dovada de bun simt si o oprim, mai ales daca contine si injurii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca politistul este fan parazitii, nu.

| Whitesnake99 a răspuns:

De ce ai face asa ceva? Suna de parca vrei sa ii provoci intentionat. Frumos este cand se poarta o discutie, sa nu existe nicio sursa de zgomot care sa impiedice comunicarea. Si daca o sa zici ca e suficient de incet incat nu incurca conversatia, de ce o mai lasi pornita daca oricum nu auzi cine stie ce? Deci, cum e? Vrei sa demonstrezi ceva?