| Unigacaxj a întrebat:

Ce acte îmi trebuie sa ies din tară fiind minor? Sa ies fară părinți, cu acordul tatălui iar mama e decăzută din drepturile părintești

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie carte de identitate sau pasaport, dupa caz si de o declaratie notariala autentica a tatalui, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Sa ai o copie a hotararii judecatoresti de decadere a mamei din drepturile parintesti.
Insotitorul trebuie sa aiba un certificat de cazier judiciar in termen de valabilitate.

| Rouyou a răspuns:

Sub 14 ani certificatul de nastere + hotărâre judecătorească cum ca mama ta a fost decazuta din drepturile părintești + împuternicire din partea tatălui pe numele persoanei cu care vei părăsi țara, dacă ai peste 14 ani atunci cele mentionate mai sus cu excepția certificatului de nastere.