| LoveYouLikeAIdiot a întrebat:

Ce acte iti trebuie ca sa pleci in strainatate ca minor cu o alta ruda decat parinti. (Unchiul tatalui meu, am 15 ani. )

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de tara in care vrei sa pleci ai nevoie de carte de identitate, pentru tarile UE si pasaport pentru celelalte tari. De asemenea ai nevoie de o declaratie notariala autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, in cazul expus pe unchiul tau. Acesta trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar.

| vlad89c a răspuns:

Aici ai toate detaliile:
http://notariat-tineretului.net/......trainatate
Cam asta iti trebuie tie:
d) călătoreşte însoţit de o terţă persoană fizică majoră, numai dacă această persoană prezintă extrasul de cazier judiciar valabil şi o declaraţie a ambilor părinţi (procura de la notar) sau a părintelui căruia i-a fost incredintat minorul (prin hotărâre judecătorească ramasă definitivă şi irevocabilă), a părintelui supravieţuitor ori a reprezentantului său legal, care cuprinde:
acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei respective;
statul sau statele de destinaţie;
perioada în care urmează să aibă loc călătoria;
datele de identitate ale însoţitorului.