| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti ar trebui sa citesc ca sa inteleg mai bine politica?

49 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Principele lui Machiavelli. Dar politica de fapt, pentru a o înțelege trebuie să o faci, să o exersezi. Înscrie-te într-o formațiune politică și te afirmi acolo.

| Bondarel99 a răspuns:

In România nu ai nevoie sa înțelegi politica laughing

| iSpoat a răspuns:

Orice ce ai face, nu carti Romanesti. Ca daca citesti carti Romanesti, inveti sa furi, sa dai mita, sa scapi de puscarie si sa inventezi legi.

| mr009 a răspuns:

Ceva istorie. Istoria se cam repetă, deci și politica. Citește cărțile marilor "filozofi" politici, dar să nu crezi mai nimic fără să gândești din mai multe puncte de vedere. Și ai grijă la ce televiziuni te uiți, altfel toată filozofia politică se rezumă la "pentru că putem (și ne-au votat niște proști/fraieri/inocenți)"
Poți citi și cărți de genul "cum să te îmbogățești", sau psihologie (vezi "Limbajul vorbirii" de Allan Pease și Alan Garner).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce te referi prin asta?big grin

| Nevroza a răspuns (pentru Bondarel99):

Iti trebuie o mana lunga...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru iSpoat):

Nu prea te duce. big grin

| BlueDark a răspuns:

Depinde daca vrei sa ajungi un politician de succes sau unul ca dl. Dragnea. Daca vrei sa ajungi ca el, nu trebuie sa citesti nimic... Daca s-ar putea, sa uiti si continutul cartilor citite pana acum.
In caz contrar, adica daca intr-adevar vrei sa faci ceva cu viata ta, iti recomand sa analizezi istoria universala de actualitate(începând cu secolul 20).

| TheBlaxy a răspuns:

Cele 7 deprinderi ale persoanelor eficace, de Stephen R. Covey
Gândire rapida, gândire lentă, de Daniel Kahneman
Mai mult cu mai putin, de Leo Babauta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Dragnea nu e un politician de succes?big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate pentru noi, da...Esti PSD-ist?

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala n-are ce cauta la conducerea unei tari.El si dna. Dancila sunt intruchipari ale prostiei. Fara suparare daca esti unul dintre pensionarii corupti cu o sticla de ulei si o paine uscata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Dacă spun că președintele partidului de la guvernare e un politician de succes, sunt un pensionar plătit?big grin
Și chiar e unul de foarte mare succes, că a luat un scor istoric la alegeri.
Nu știu ce înțelegi tu prin politician de succes...dar cred că vorbim de lucruri diferite. big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

De corupt e corupt, corect?
Prost...Gramada!
De succes este, dar rade tot mapamondul de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Pe 21 aflăm dacă e corupt.

| minrest a răspuns:

Bune sfaturile lui sierra1, dar Principele pe teren gol nu prea foloseste; si bun sfatul lui mr009, invata istorie si vei intelege politica.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca si judecatorii sunt ca el, nu aflam adevarul in vecii vecilor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

E bine că dvs. aveți date din dosare și știti deja cine e corupt și cine nu.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia spuneti dvs, cum au ajuns handicapati gen Dancila sa ne conduca?!
Scuzati comparatia, dar femeia aia face de la o zi la alta greseli demne de cel mai mare analfabet din grota satului.
Si admirabilul ministru al justitiei, care, in loc sa militeze pentru drepturile DNA(singura care mai tine treburile in tara asta), el vrea sa o demita pe Kovesi?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Are votul a 3, 2 milioane de români în spate, așa a ajuns. În orice țară cu o democrație normală, președintele partidului trebuia să fie prim-ministrul, dar cum la noi nu se poate, a pus pe cineva prin care să poată controla guvernul cu ușurință.
Pentru ce au facut Onea, Negulescu și Uncheșelu + dezastrul din Microsoft și înregistrarea cu ''decaparea'' + neprezentarea la comisii în parlament ar fi trebuit să demisioneze singură. DNA nu înseamnă Kovesi, dvs faceți greșit analogia între o persoană și o instituție.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoana aia conduce tot DNA-ul...Cat despre dl. Dragnea, cei care l-au votat au fost pensionarii lingai de la baza societatii.Restul il denigreaza si regreta acum...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Http://www.tpu.ro/go-to-answer/16146121
Am explicat aici prostia cu pensionarii.
Și pentru dosarul Microsoft cine răspunde, dacă ea doar conduce, fără răspunderi?:D

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Politica la noi in Romania e de evul mediu, adica politica = smechero-cratia(democratia la noi). Smechero-cratia asta ce inseamna evaziune fiscala, spaga, sa furi sa manipulezi oamenii cu ajutorul bisericii sa ai relatii cu toate instituile statului ca sa scapi de puscarie, coruptie. Oricum in Romania oamenii nu trebuie sa inteleaga politica pentru ca stim cu totii ca suntem o tara de sclavi platitori de taxe si impozite si nu avem nicio bucurie. SUNTEM DE RAHAT.

| asperger3 a răspuns:

Ferma animalelor-George Orwell

| mihai69 a răspuns:

Poveștile cu Păcală.
Schițele și piesele lui Caragiale.
etc.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Microsoft raspund faptasii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Nu sunteți prea bine informat. big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Dosarul ala e ultima problema a tarii...Tie iti pasa de asta cand lumea isi rupe gatul prin autostrazile carpite?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Da, îmi pasă că un prejudiciu de 70 mil euro nu poate fi recuperat din cauza incompetenței unor procurori.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar banii pe autostrazi unde-s? Au fost declarate investitii in ele, dar autostrada ba!