| Antisistem11 a întrebat:

Ce este un secret de stat?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Un instrument prin care prostimea este controlata! Asta ar fi explicatia neoficiala. Cea oficiala un document care nu este destinat publicului larg din ratiuni de "siguranta nationala"

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt de acord cu prima parte a raspunsului din funda
nu sunt de acord DELOC, cu, cuvantul "document", un secret de stat poate fi un loc, o actiune, o persoana, o idee, etc.

practic e un secret (cu toata varietatea definitiei cuvantului "secret") care este DECLARAT (aici e poanta) secret de stat, si care in legislatie e considerat un lucru care daca se afla v-a dauna respectivului stat, asa ca sunt legi foarte draconice impotriva celor care le fac publice

si ca sa iti dau un exemplu care nu e nici macar VAG un document:
https://www.wired.com/2014/08/edward-snowden/
ala a dat in gat guvernul american ca asculta ilegal comunicatiile (telefoane, e-mail-uri, sms-uri, etc.) propriilor cetateni
ei bine sunt multi cetateni care il considera tradator, adica nu numai CIA si autoritatile americane ii vor pielea

| Antisistem11 explică (pentru Zuzu1991):

Si nu a oferit si documente?

| Werrich a răspuns:

Secret de stat: document sau date privitoare la problemele de bază ale vieții politice, economice, precum și ale apărării statului, a căror divulgare este interzisă prin lege.

| N0xEterniS a răspuns:

O informatie care este blocata pana si in tribunal pentru ca ar provoca daune securitatii nationale.

| DonEduardo a răspuns:

Un secret pe care statul nu vrea sa il dezvaluie civililor.