| SingleForOne a întrebat:

Ce forță politică are familia regală?
Ce alt tip de forță are familia regală?
Răspunsuri decente, vă rog.

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Familia regală nu are o forță politică directă, deoarece în majoritatea țărilor monarhiile sunt constituționale, în care familia regală are un rol simbolic și ceremonial, fără a avea puterea de a lua decizii politice sau de a exercita control asupra guvernului.
Familia regală poate avea o forță influențială, prin prestigiul și popularitatea sa, care poate fi utilizată pentru a susține anumite probleme sau inițiative sociale, culturale sau caritabile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Familia regala de la noi nu are nici o forta politica si nu poate influenta politica Romaniei, poate doar sa-ti exprime parerile dar nici o autoritate statala nu este obligata sa le ia in considerare.
In monarhiile constitutionale familiile regale au putina influenta, dar mai mult pentru reprezentare.
Sigur ca sunt si monarhii care conduc direct statul, la fel sau chiar mai mult ca un presedinte din statele cu regim de republica prezidentiale, de ex. cum este SUA.

| Dismally a răspuns:

Familia regala de la noi? Nu are nici o forta politica.