| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă "dezbatere publică" a unei legi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca proiectul de lege se afiseaza, inainte de trimiterea la Parlament, de regula pe site-ul ministerului din domeniul de reglementare si cei interesati pot sa-si expuna parerea si sa faca propuneri de modificare si completare a proiectului. Initiatorul nu este pbligat sa ia in considerare parerile si propunerile dar poate sa cuprinda in proiect pe cele pe care le considera bune.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Iata, din punct de vedere tehnic:
Proiectul se pune pe un site izolat de bot-ii motoarelor de cautare (Google, etc.).
Astfel, pentru a se putea citi, va fi necesar link-ul la pagina respectiva.
Acest link va fi accesibil de pe 1-2 site-uri dedicate, la sectiunea scrisa cu litere mici sau primit pe e-mail, celor vizati.
Drept rezultat, proiectul va fi accesibil asemanator paginilor "dark internet", doar daca vei primi link-ul sau esti unul dintre acei 2-3 vizitatori care citesc intr-un an, intamplator, pagina cu link-ul ascuns.

Daca ai ajuns pe pagina, evident vei avea o sectiune de comentarii, unde vei putea sa dai cu parerea.
Acesta inca nu e ica garantie ca, ceea ce ai scris va fi bagat in seama de cineva... tongue