| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă "aplicarea unitară" a unei legi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca legea se aplica la fel in toata tara, atat de catre organele sttului cat si de catre instantele judecatoresti.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Legea se va aplica peste tot, in toate situatiile, la fel, indiferent de partile la care se refera.
Un exemplu ar fi: daca la contribuabili Statul aplica penalizari de intarziere, atunci si Statul sa plateasca penalitati de intarziere in cazul intarzierii rambursarilor sau altor plati obligatorii.