| anonim_4396 a întrebat:

propun o dezbatere la intrebarea: ce inseamna fericirea pentru voi?

3 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Sa am un baiat cu bani, frumos si destept. El ma va face fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericirea, in deplinitatea cuvantului, daca pot sa ma exprim asa, nu exista. Ea dureaza pret de un minut, dispare de multe ori inainte ca noi sa ne dam seama. Uneori realizam tarziu cat de fericiti am fost. Uneori pierdem lucruri dragi la care, pe cand le aveam, nici nu stiam cat le pretuim.
Dar merita sa alergi toata viata in cautarea fericirii, precum urmaresti perfectiunea, chiar daca stii ca de fapt n-o vei atinge vreodata. Fiecare om are asteptrile sale, mai mari sau mai mici. Iar acela care isi atinge telurile se poate considera un om implinit. Dar nu fericit, pentru ca viata nu te va lasa niciodata pentru prea mult timp sa-i inspiri linistea si sa gusti din pretioasa armonie. Iar un om merita sa se considere implinit, doar in clipa in care a cazut si s-a ridicat de cate ori i-a permis firea sa si odata in plus. Apoi continua sa lupte pentru a mentine aceast nivel de implinire. De multe ori, e doborat din nou. Iar daca se mai poate ridica, dovedeste ca are o calitate mai mare decat aceea de a fi ajuns implinit, si anume ca poate continua sa sa cada la nesfarsit fara a ramane la pamant. Pentru el, acele clipe de fericire, acei stropi de imbarbatare pe care ii ofera viata uneori, sunt un motiv suficient de bun pentru a merge mai departe.