| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă "dezbaterea publică" a unei legi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca se publica proiectul unei legi si cei care vor pot sa-si exprime pareri asupra acestuia, sa propuna modificari si adaugiri, etc.

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu înseamnă nimic.

Parcă aveam un referendum prin care sa se micșoreze numărul de parlamentari, nici acum nu a fost luat în considerare.

Crezi că dezbaterea asta publica are vreun efect? Tot ce vor ei o sa fie...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Formalitate! Nu se tine cont de amendamentele aduse de opinia publica. O votează așa cum o doresc ei pentru ca "pot"!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si uite de aia la dezbaterile publice ajung numai lunatici... ca lipsa de educatie si spirit civic ii face pe majoritatea sa nu se bage ca oricum "nu schimba nimic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se publica un draft inainte de adoptare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se propune o lege si ea e discutata public de mai multe persoane. Oricine poate aduce obiectii.

| Amali23a a răspuns:

Ascultarea parerilor din jur in legatura cu un subiect