| Bojica_Dinamo_Adrian_1994 a întrebat:

Ce înseamnă România în carantina totala?

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Adica nu mai iesi din casa decat pentru a-ti cumpara alimente si, eventual, sa mergi la medic daca este urgent. Atat! In rest, stai in casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Carantina inseamna izolare totala, intr-o incapere (mai pe intelesul tau).
Carantina se impune cand cineva este contagios sau este in pericol sa ia ceva contagios.
Cu alte cuvinte, toata lumea din Romania, sa stea in casa, tot timpul.
Sunt exceptii cand poti iesii sa cumperi medicamente si mancare, doar 2-3 ore pe zi, fiind suficiente.
Exceptie fac cei care lucreaza si trebuie sa mearga la munca, dar aceia trebuie sa aiba asupra lor o declaratie de la servici, ca merg intre anumite ore la munca.
Pentru cei care nu au munca, este obligatoriu statul in casa, cat timp este declarata stare de urgenta si carantina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu unde ai trait saptamana asta?

| Donsavas a răspuns:

Adică esti obligat sa stai in casa si iesi doar în situații de urgență.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ocazia epidemiei asteia ies la iveala multe comportamente precare datorate de analfabetism functional si educatie de proasta calitate... Pana acum ieseati mai greu in evidenta.