| Ar12 a întrebat:

Ce înseamnă scos din evidență militară? Adică dacă o să fie război o să mă ia sau sunt exclus?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti scos din evidenta militara inseamna ca nu o sa mai fii chemat la actiuni militare, de ex. concentrari, instruiri, etc, nici pe timp de pace si nici pe timp de razboi.
In schimb poti participa la efortul de razboi, de ex. lucrand in industria de aparare, in serviciul medical, etc, dupa caz.

| siriusblack98 a răspuns:

1. Nu exista " eie " in limba romana. Nu mai pociti aiurea cuvintele ca dupa va suparati cand va zice lumea ca sunteti agramati.

2. " Adică dacă o să fie război o să mă eie, sau sunt exclus " e o intrebare sau o afirmatie? Ca nu vad semnul intrebarii pe nicaieri.

3. Daca era o intrebare, cand esti scos din evidenta militara in principiu NU o sa mai fii luat obligatoriu la razboi cum sunt spre exemplu cadrele militare active si/sau rezervistii. Singurul scenariu in care o sa fii luat obligatoriu precum noi civilii, este doar acela de urgenta nationala.